• 02188506022
 • info@dirgodaz.com
 • 08:00-16:00

بندکشی آجر نسوز

بندکشی آجر نسوز

قبل از بندکشی آجر نسوز می توانید آجرهای نسوز شرکت دیرگداز اراک را روی تمامی سطوح با ساختار مناسب مثل یک دیوار آجری تمیز (آب بندی نشده، بدون رنگ و بدون زیر سازی)، بلوک های بتنی و دیگر سطوح نصب نمایید. در صورت لزوم جهت تمیزی بیشتر می توانید سطح را با فشار آب شسته و یا جهت ایجاد چسبندگی بیشتر در مورد اجرای طراحی داخلی آنرا با یک برس سیمی خط بیندازید.

بندکشی آجر نسوز

بندکشی تکمیل کننده زیبایی آجر نسوز

يکی دیگر از عوامل بسیار تاثيرگذار بر نمای آجر نسوز ساختمان ها، کیفیت بندکشی و رنگ بندکشی مي باشد.

توصیه عمومی استفاده از بند مشکی و یا تم رنگی تیره جهت بندکشی آجرهای نسوز روشن و بکارگیری بند روشن جهت بندکشی آجر نسوز تیره جهت تشدید تضاد و به رخ کشیدن ساختار منظم هندسی نمای آجر نسوز می باشد. بندکشی به عنوان کار نهايی ساختمان بايد دارای کيفيت و جذابيت بالايی باشد تا نمای ظاهری زيباتری به وجود آورده شود.

به عبارت دیگر با توجه به اینکه حدود ده تا بیست درصد از سطوح پوشیده شده با آجر نسوز، خطوط بندکشی آن می باشد از اینرو انتخاب رنگ و کیفیت اجرای آن می تواند دگرگون کننده نمای ساختمان باشد. ملاتهای رنگی دارای هارمونی با آجر نسوز می توانند تحسین هر بیننده ای را برانگیزانند.

استفاده از این منبع بصری اغلب چشم پوشی شده می تواند سنگ محکی برای طراحی واقعاً خلاقانه معماری باشد. رنگ بندکشی مناسب می تواند با یکی شدن و یا به رخ کشیدن رنگ و طرح آجر، جلوه های بسیار متنوع و بدیعی خلق نماید.

از سوی دیگر، رنگ بندکشی می تواند در کنتراست قوی با آجر نسوز برای تولید جلوه های بصری غیر معمول و به یاد ماندنی نقش موثری ایفا کند. با انتخاب رنگ متناسب و صحیح یکی از رنگهای متنوع، این سطح ده تا بیست درصدی حیاتی، می تواند نمای آجر نسوز را از یک طرح کسل کننده به یک طرح فوق العاده مبدل سازد. در موقع انتخاب آجر نسوز از کاتالوگ یا وب سایت شرکت دیرگداز می توانید نمونه های رنگهای بندکشی را بررسی کرده و مناسب ترین آنها را بر اساس سلیقه و طراحی موجود انتخاب نمایید.

نقش بند کشی از نظر مهندسی

نقش بند کشی از نقطه نظر مهندسی، پذیرش انبساط و انقباض حاصل از تغییرات دمایی آجر نسوز و توزیع آن به صورت یکنواخت می باشد. علاوه بر آن بندکشی باید باعث افزایش چسبندگی و نیز نفوذناپذیری سطح در برابر رطوبت با ممانعت از ورود آب و نفوذ رطوبت به قشرهای داخلی دیوارها گردد، به همین دلیل توصیه می گردد ملات بندکشی ریزدانه بوده تا مانع ایجاد خاصیت مویینگی در انتقال آب به دیگر لایه های دیوار شو

ویژگیهای پودر بندکشی آجر نسوز

توصیه می گردد در نصب آجر نسوز از پودرهای بندکشی رنگی از دسته اندود‌های سیمانی استفاده گردد. اینگونه پودرها جزء ملات‌های خشک بوده و مخصوص آجر نسوز نما می‌باشند.

لازم به توضیح است که درهنگام انتخاب و خرید پودر بندکشی حتماً توجه شود که این پودرها از مواد شیمیایی آلی و پودرهای معدنی تشکیل شده باشد تا بتوانند باعث ایجاد اتصال محکم و یکنواخت بین آجرها ‌شود. این ویژگیها عبارتند از:

 1. کیفیت عالی
 2. تنوع رنگ بسیار زیاد
 3. چسبندگی فوق العاده زیاد
 4. عدم ایجاد ترک پس از نصب
 5. خاصیت ضد شوره
 6. خاصیت نفوذناپذیری در برابر رطوبت
 7. مقاومت در برابر یخبندان
 8. قیمت مقرون به صرفه
 9. فرمولاسیون کنترل شده در ترکیبات ملات
 10. زمان آماده سازی بسیار کوتاه و سرعت بندکشی بسیار زیاد
 11. دارای خاصیت کشسانی بسیار زیاد
 12. عدم تغییر رنگ در اثر گذر زمان
 13. بدون نیاز به تمیزکاری نما
 14. قابل استفاده به صورت دستی و یا با استفاده از ابزار

در حال حاضر شرکت دیرگداز اراک پودرهای بندکشی رنگی مخصوص آجر نسوز را در رنگهای مختلف براساس درخواست و سفارش مشتریان عرضه می نماید. میزان مصرف پودر بندکشی لازم است متناسب با ابعاد آجر نسوز و با درنظر گرفتن فواصل بندها محاسبه گردد. به طور میانگین میزان مصرف بین 2 تا 4 کیلوگرم در هر متر مربع نمای آجر نسوز می باشد.

ترکیب رنگ بندکشی آجر نسوز

نکات اجرایی بندکشی آجر نسوز

 1. بهترین زمان برای بندکشی 2 هفته پس از نصب آجر نسوز می باشد.
 2. ملاتهای بندکشی به صورت پودر خشک آماده عرضه می شوند از اینرو هنگام مصرف تنها کافیست آب تمیز به آن اضافه شود. حداکثر میزان آب جهت ساخت ملات بندکشی 15% وزن پودرخشک می باشد.
 3. قبل از بندکشی بایستی محل بند مرطوب شود.
 4. به منظور همگن شدن پودر بند کشی حداقل باید به مدت چند دقیقه آن را ورز داد تا ملات بندكشی كاملا نرم شود و حالت زبری نداشته باشد.
 5. همانطور که قبلاً ذکر گردید پودر بندکشی از ترکیبات سیمانی و معدنی تولید می شوند با توجه به امکان جذب آب توسط آجر نسوز، در هنگام بندکشی جهت جلوگیری از قرارگرفتن آجر در معرض آلودگی لازم است دقت عمل بیشتری به خرج داده شود. برای این منظور توصیه می گردد بعد از اجرای چند ردیف آجر نسوز روی آنها پوشش های مناسب قرار داده شود. همچنین بايستی ملات را روی قلم بندكشی قرار داده، سپس آن را بين دو شيار آجر قرار داده و بندكشی انجام گردد. در صورت عدم رعایت این روش ملات جذب آجرنسوز شده و رنگ آجر به مقدار کمی كدر می گردد.
 6. در صورت نیاز به تمیزکاری سطح آجرها، عملیات تمیز کاری با برس مویی نرم و پس از اتمام کار و کمتر از نصف روز پس از بندکشی صورت گیرد. جهت انجام تمیزکاری سطوح آجرها به هیچ وجه نباید از دستمال مرطوب یا گونی استفاده نمود .
 7. حداقل ضخامت بندکشی(عمق بند)5میلیمتر می باشد.
 8. بهترین زمان برای استفاده ازملات آماده شده 3ساعت می باشد از اینرو هنگام ساخت ملات بندکشی، حتماً به میزان مصرف در یک دوره زمانی مشخص توجه نمایید. همچنین در صورت سفت شدن ملات ساخته شده، از اضافه کردن مجدد آب اکیداً خودداری گردد و ملات سفت شده لازم است حتماً دور ریخته شود.