• 02188506022
 • info@dirgodaz.com
 • 08:00-16:00

همنشینی صحیح رنگها

همنشینی صحیح رنگها در آجر نسوز

همنشینی صحیح رنگها

آیا به دلیل عدم دانش در همنشینی صحیح رنگها در انتخاب رنگ یا محدودیت فضا در سبک های مختلف طراحی داخلی سردرگم شده اید؟

به نظر ما طراحی داخلی و یا آراستن یک منزل آرمانی یا محیط کار آرامش بخش با بکارگیری همنشینی صحیح رنگها، نه تنها کار سختی نیست، بلکه مفرح و سرگرم کننده نیز می باشد.

در صورتی که وقت و سرمایه کافی برای فراخواندن طراحان حرفه ای ندارید، این نوشتار برای شما بهترین راه حل است و به شما در طراحی فضای دلخواه با مواد و مصالح مختلف طراحی داخلی بویژه آجر نسوز نما کمک می کند.

کاربرد این روش بسیار آسان خواهد بود. می توانید هر رنگ و طرحی را که دوست دارید انتخاب کنید. تنها راه و رمز آن این است که عمق، تونالیته و رنگی را که دقیقا مورد نظرتان است انتخاب کنید.

جهت دستیابی به نتایج عالی تنها لازم است راهنمای گام به گام مارا به طور دقیق اجرا کنید:

1-بر آنچه دارید نگاهی بیندازید.
2-با نوشتن مطالب زیر کار را شروع کنید

 • کیفیت های اتاق مورد نظر برای مثال، بزرگ یا کوچک بودن، کم نور یا پرنور بودن.
 • رنگهای مورد علاقه تان حداکثر سه رنگ
  هنگامی که برروی ترکیب رنگی رضایت بخش کار می کنید لازم است تاثیر میزان نور موجود در محیط را در نظر داشته باشید . به طور مثال دیوارهای زرد درخشان در محیطی آفتاب گیر، بسیار زیبا به نظر می رسند؛ اما همین رنگ بر روی دیوارهایی که از نور طبیعی کمی بهره می برند بسیار کسالت بار خواهد بود.
 • در چنین محیطی بهتر است از رنگ زرد خردلی استفاده شود. نور بسته به طبیعی و یا مصنوعی بودن تأثیرات مختلفی بر رنگ خواهد داشت و آگاهی از این امر هنگام طراحی رنگ یک فضا امری حیاتی است. دقت کنید که در چه زمانی از روز و به چه میزان نور طبیعی به هر یک از اتاق های شما می تابد و رنگ مورد نظرتان برای هر یک از اتاق ها را در همان شرایط نوری بیازمایید.

انتخاب رنگ جهت همنشینی صحیح رنگها

انتخاب رنگِ مناسب برای پوشش دیوارها و سپس بافت و رنگ آجر نسوز مورد نظر اولین قدم در طراحی رنگی برای طراحی داخلی یک اتاق می باشد ؛ اما شاید یافتن رنگ های متناسب بین این دو و نیز برای دیگر اجزای دکوراسیون کمی مشکل تر به نظر برسد.

استفاده از چرخه رنگ، روشی مطمئن برای یافتن رنگ های متناسب با رنگ مورد نظر ما و اجرای همنشینی صحیح رنگها است.

چرخه رنگ از دوازده رنگ تشکیل شده است که سه رنگ قرمز، آبی و زرد در آن به عنوان رنگ های اولیه و رنگ های قرار گرفته در میان آنها به عنوان رنگ های ثانویه شناخته می شوند.

هر رنگ در این چرخه می تواند با رنگ های کناری خود که رنگ های هم خانواده اش محسوب می شوند و همچنین رنگ مقابلش که رنگ مکمل آن می باشد به خوبی ترکیب شده و با هارمونی دقیق نتیجه ای زیبا و موزون بوجود بیاورد.

رنگ های هم خانواده

استفاده از رنگ های هم خانواده که در چرخه رنگ در کنار هم قرار گرفته و به اصطلاح همسایه هستند ترکیبی ملایم و هماهنگ را ایجاد می کند که نگاه بیننده را به راحتی از یکی به دیگری رهنمون می شود.

علت اینکه کلیه آجرهای نسوز طرح رندوم زیبایی دو چندانی ایجاد می کنند این است که به دلیل ماهیت رنگ بندی در آجر نسوز ، تمامی آجرهای بکار رفته از رنگ های هماهنگ که در چرخه ی رنگی نهایتاً در یک زاویه ی 90 درجه نسبت به یکدیگر هستند، می باشد. شما در طراحی داخلی فضای مورد نظر خود می توانید با خیال راحت این رنگ ها را در کنار هم به کار ببرید و از نتیجه ی کارتان اطمینان داشته باشید.

استفاده از یک رنگ با میزان کمی از رنگ مکمل آن چنانچه به درستی و در اندازه های صحیح صورت گرفته باشد نتیجه ای درخشان و چشمگیر می آفریند و بر جذابیت مجموعه رنگی حاضر می افزاید و مانع غالب شدن کامل یک رنگ بر فضای اتاق می شود.

 • وسایل مورد علاقه تان در اتاق. این وسایل به شما کمک می کند تا در مورد نحوه چیدمان تصمیم بگیرید توصیه عمومی این است که سعی کنید در مجموعه ای از رنگ های هماهنگ دردیوار آجر نسوز به عنوان پس زمینه، یک یا دو وسیله ی کوچک تزیینی با رنگ های متضاد قرار دهید تا بدین نحو جلوه ای دل انگیز به فضای زندگی تان بدهید.

3-فهرست علایق خود را تهیه کنید.

در مورد اینکه می خواهید اتاق مورد نظر چگونه به نظر بیاید، فکر کنید

گرم تر: از طرف رنگهای گرم دایره رنگها شروع کنید

سردتر: از طرف رنگ های سرد دایره رنگ ها شروع کنید

بزرگ تر: تونالیته های ضعیف یا ملایم را انتخاب کنید

کوچک تر: تونالیته های پررنگ یا خالص را انتخاب کنید

دو گروه رنگی گرم و سرد از جهت تاثیری که بر بیننده دارند کاملا متفاوت هستند و بی تردید استفاده از آن ها به روحیه ی شما یا فضایی که می خواهید بوجود آورید، بستگی دارد.

در کل این نکته را به یاد داشته باشید که رنگ های گرم ، مثل رنگ قرمز ، به نحوی خود را به بیننده نزدیک می کنند که گویی به سمت شما در حرکت اند. درست برخلاف آن ، رنگ های سرد مثل آبی ، فاصله و دوری را در ذهن متبادر می کنند. در نتیجه، رنگ های گرم برای فضاهای بسته و کوچک مناسب نیستند و این فضاها را کوچکتر نشان می دهند، اما رنگ های سرد محیط را بزرگ تر نشان می دهند.
از سوی دیگر ، به کار بردن رنگ های گرم و سرد در کنار یکدیگر جاذبه ی زیادی ایجاد می کند.

به طور مثال گذاشتن یک تابلو با رنگهای بنفش وقرمز در زمینه ی یک دیوار آجر نسوز زرد روشن، سبب تشدید و نمایان گر شدن هردو رنگ می شود . گذاشتن یک عنصر تزیینی آبی در مقابل دیوار قرمز نیز باعث آرام کردن شدت رنگ مایه ی قرمز می شود .

4-حال طرح کامل خود را پدید آورید.

 • رنگ های دلخواه را پیدا کنید، در مورد تونالیته صحیحی که برداشت مورد نظر شما را خواهد داشت، تصمیم بگیرید. از دایره رنگ ها استفاده کنید و تونالیته صحیح را بیابید.
 • از این راهنما برای انتخاب رنگ ها و کفپوش اتاق به عنوان پایه طرح جدید خود کمک بگیرید.
 • مبلمان و لوازم جانبی را چنان اضافه کنید که به طرح دلخواه خود برسید. برای یافتن ایده های جدید به مقاله معرفی وب سایت های تخصصی معماری مراجعه کنید.