• 02188506022
  • info@dirgodaz.com
  • 08:00-16:00

آجر نسوز در طراحی داخلی به سبک کلاسیک

آجر نسوز در طراحی داخلی به سبک کلاسیک

تعریف سبک کلاسیک طراحی داخلی

برای طراحی با آجر نسوز در طراحی داخلی به سبک کلاسیک نیازمند هنر طراحی به همراه دانش خوب از تاریخچه سبک های معماری بویژه سبک کلاسیک است. طراحی داخلی در معماری دارای سبکهای بسیار متنوعی می باشد. هر یک از این سبکها، متاثر از فرهنگ، روحیات و علایق مشترک مردم یک سرزمین و یا منطقه جغرافیایی می باشند.

می توان گفت که سبک کلاسیک در واقع همان سبک غربی است که بر اساس اهداف آرمانی امپراتوری یونان و روم، یعنی «نظم، تقارن و تعادل» بنیانگذاری شده است. این سبك در دوره رنسانس از نو كشف و مورد استفاده قرار گرفت، از اینرو مقداری با سبکهای معماری معاصر آمیخته شده است.

شاخصه های اصلی طراحی به سبک کلاسیک :

سقف های بلند، گچ‌کاری‌های زیبا، مبلمان آنتیک وسایل تزیینی چوبی حکاکی شده، پرده های فاخر و مجلل با بافت ها، رنگ ها و طرح‌های دلنشین، آیینه‌های بزرگ، دیوارکوب‌هایی با نقش‌های سنتی، شومینه هایی زیبا از مهمترین شاخصه ها هستند .

وقتی در کنار یکدیگر با نظمی مثال زدنی قرار می گیرند نمایی باشکوه و خیره کننده به وجود می‌آورد، فضایی سرشار از اصالت و لایه های تاریخی. رنگهایی که در عناصر و مصالح این سبک مورد استفاده قرار می‌گیرند، هارمونی مسحورکننده ای خلق می‌کنند.

البته این تعریف از سبک کلاسیک با مفهوم رایج این اصطلاح در هنر و ادبیات متفاوت است. نام “کلاسیک” بر این سبک از معماری به این دلیل است که اصول تدوین شده ای که برای آن وضع شده بدون تغییر اجرا می گردد. اگر در جستجوی سبکی سنتی همراه با شکوه و عظمت می باشید می توانید از این سبک در طراحی داخلی فضای مورد نظر خود بهره ببرید.

ویژگی های اصلی طراحی داخلی به سبک کلاسیک :

  • نظم و تقارن (به عنوان اصلی ترین نشانه این سبک از طراحی)
  • قراردادن نقطه کانونی در مرکز تقارن
  • استفاده از رنگ هایی با وقار و الهام گرفته از طبیعت
  • استفاده از عناصر و مصالح با جنسیت طبیعی

درسبک کلاسیک اصولا زیبایی عبارت است از اینکه ” شما هر چیزی را در جای اصلی اش قرار دهید و اگر هم احساس تان تغییری را در ذهنتان ایجاد می کند، باید حتما همراستا با جنبه های منطقی این سبک تغییرات را اعمال نمایید.”

در سبک کلاسیک یک اصل مهم محور بیشتر تصمیمات در طراحی داخلی می باشد. این اصل به “منطق زیبایی شناختی اشیا ” معروف می باشد . در منطق زیبایی شناختی اشیا، هارمونی اشیا جایگاه نخست را داراست . نتیجه ی این هارمونی تاثیر بصری ویژه ای است که از تلفیق دیدگاه های مختلف بر بیننده ایجاد می شود:

عنصر اصلی در سبک کلاسیک قراردادن «نقطه کانونی» در محدوده ای است که در آن تعادل بصری ایجاد شده است. به عبارت دیگر اصلی ترین مشخصه این سبک بکارگیری تقارن در دو سوی فضای مورد نظر و قرار دادن یک عنصردر نقطه مرکزی یا مرکز توجه این فضا می باشد.

رنگ بندی آجر نسوز ، ترکیب آن با دیگر مصالح و نوع چینش دکوراسیون باید به گونه ای باشد که هر تازه واردی را در نگاه اول مجذوب خود سازد و بیننده احساس کند که با صحنه ای مواجه شده که تا پیش از آن ندیده است. این شکوه سبک کلاسیک است که مورد پسند همگان قرار می گیرد.”

آجر نسوز عنصری از دل طبیعت

به دلیل اینکه آجرنسوز محصولی است که از دل طبیعت بوجود آمده است باعث شده به خوبی در سبک کلاسیک طراحی داخلی بکارگرفته شود و به خاطر بافت ها، رنگ ها و طرح‌های دلنشین و چشمگیر خود به جزئی جدایی ناپذیر از این سبک طراحی بدل گردد.

رنگهایی با الهام از طبیعت

با توجه به اینکه پالت رنگی رایج در این سبک معمولاً رنگ هایی می باشند که از طبیعت الهام گرفته شده اند، رنگهای متنوع آجرهای نسوز شرکت دیرگداز اراک مثل زرد، قرمز، قهوه ای و انواع خاکستری که با الهام از طبیعت ساخته شده اند از جمله رنگهایی می باشند که در این سبک به طور معمول مورد استفاده قرار می گیرند.

نظم و هندسه در چیدمان آجر نسوز

این سبك بر پایه خطوط منظم، قوانین و فرمهای هندسی و اصول ایجاد تعادل بصری شناخته می شود و نظم به عنوان کلیدی ترین مشخصه سبک کلاسیک شناخته می شود از اینرو بکارگیری آجر نسوز با هندسه دقیق و منظم و با ایجاد ریتم بصری همراستا با خصوصیات اصلی این سبک می باشد.