بند مربوط به افزایش عوارض ساختمانی حذف شد
26
فوریه

بند مربوط به افزایش عوارض ساختمانی در بودجه 1401 حذف شد

بند مربوط به افزایش عوارض ساختمانی در بودجه 1401 حذف شد

عوارض | آجرنسوز دیرگداز گزارش می دهد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی بندی از بودجه ۱۴۰۱ مربوط به افزایش عوارض ساختمانی را حذف کردند.

در جلسه علنی نوبت صبح امروز(شنبه) بعد از اتمام بررسی بندهای تبصره ۶، بندهایی که مغایر با قوانین کشور بود برای کسب دو سوم رای نمایندگان به رای مجلس گذاشته شد.

بند «ق» نتوانست رای دو سوم نمایندگان را کسب کند و برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع شد؛ در این بند آمده است: «۱- معافیت مالیاتی فعالیت های مربوط به انتشارات کمک درسی، حذف می شود.

۲ – به منظور حمایت از تولید و صاحبان کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا، براساس اعلام ستاد ملی مبارزه با کرونا، واحدهای صنفی با درآمد مشمول مالیات کمتراز یک میلیارد ریال درسال۱۴۰۰ علاوه بر معافیت های قانونی و بخشودگی و مشوق های مالیاتی، برای مالیات بر عملکرد سال ۱۴۰۰ از پنج واحد درصد بخشودگی از نرخ مالیاتی برخوردار می شوند.

۳ – واردات خودروی آمبولانس توسط سازمان اورژانس کشور از پرداخت حقوق ورودی و عوارض گمرکی معاف است.

۴- معافیت های مالیاتی مؤسسات کنکور دانشگاه ها اعم از کنکور سراسری و کنکورهای تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشدو دکتری)، حذف می شود.»

سپس بند الحاقی ۴ نیز به دلیل مغایرت های قانونی به رای مجلس گذاشته شد که نتوانست دو سوم آرای نمایندگان را کسب کند و اصل این بند نیز رای نیاورد و مجلس به حذفش رای داد و بدین ترتیب بند الحاقی (4) حذف شد.

در بند الحاقی ۴ تبصره ۶ آمده بود که «شهرداری‌های شهرهای بالای پانصد هزار نفر جمعیت موظفند بابت صدور هرفقره پروانه ساختمانی اعم از مسکونی، صنعتی و تجاری، دو درصد(۲%) مازاد بر عوارض شهرداری مربوطه از متقاضیان پروانه وصول و به حساب درآمد عمومی نزد خزانه داری کل واریز نماید.»